W obecnym świecie trudno wyobrazić sobie komfortowe życie bez systemów wodno-kanalizacyjnych, które to doprowadzają do naszych mieszkań ten życiodajny płyn, a także odprowadzają wszelkiej maści zanieczyszczenia do sieci sanitarnej. Systemy takie podzielić możemy zgodnie z ich nazwą – na wodne oraz kanalizacyjne.
Instalacje wod-kan – rodzaje
Pierwsza z grup dotyczy instalacji, które umożliwiają zaopatrzenie budynku mieszkalnego, biurowego lub też użyteczności publicznej w zarówno ciepłą jak i zimną wodę. Najczęściej montaż opiera się na podłączeniu danego obiektu do sieci, z którego na bazie wymuszonego obiegu pobierana jest woda chłodna. Dopiero potem jest ona podgrzewana dzięki wykorzystaniu kotłów lub podgrzewaczy. Instalacje takie powstają w lwiej części przypadków z kształtek oraz rur wytwarzanych z miedzi lub stali ocynkowanej, które to są odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne, zapewniają dużą żywotność, a dodatkowo umożliwiają optymalną szybkość przepływu wody.
Mieszkańcom gospodarstw domowych, w przypadku których z kranów płynie tak zwana „twarda” woda zaleca się dodatkowo instalację filtrów instalowanych na kran lub też zestawów do odwróconej osmozy, dzięki czemu możliwe jest oczyszczenie jej z nadmiaru minerałów, szkodliwych substancji, czy zanieczyszczeń przedostających się rurami z sieci.
Nie należy także zapomnieć o drugiej z grup instalacji a więc systemach kanalizacyjno-sanitarnych. W tym miejscu uwzględnić należy kolejne podgrupy, bowiem zależnie od ich lokalizacji, podzielić je możemy na zewnętrzne (a więc zlokalizowane poza samym obiektem) oraz wewnętrzne (mieszczące się w jego wnętrzu). Wewnętrzna instalacja kanalizacyjna umożliwia usuwanie z budynku nieczystości, ścieków oraz wody metodą grawitacyjną. Po opuszczeniu domu, biura lub obiektu użyteczności publicznej trafiają one następnie do kanalizacji zbiorczej, aby zakończyć swoją podróż w oczyszczalni ścieków.
W otoczeniu każdego domu czy firmy przyda się także oddzielny system pozwalający na odprowadzanie do zbiornika lub bezpośrednio do sieci wody nagromadzonej na powierzchni na skutek silnych opadów deszczu albo też topniejącego śniegu. Jeżeli go pominiemy, okazać się może, że przedostanie się do garażu, magazynu lub też bezpośrednio do mieszkania stanowi nie lada wyzwanie z uwagi na wszędobylskie kałuże.
Tak oto prezentują się podstawowe rodzaje systemów wodno-kanalizacyjnych, dzięki którym możemy w dowolnym momencie pozyskać z kranu wodę zdatną zarówno do picia jak i do użytku ogólnego, a następnie po zużyciu usunąć ją do kanalizacji. Na przestrzeni kolejnych lat układy te były stale usprawniane, co sprawia, że w chwili obecnej możemy mieć nadzieję graniczącą niemalże z pewnością, że doprowadzają i odprowadzają one wodę z odpowiednią siłą i pod właściwym ciśnieniem, są znacznie bardziej niż kiedyś odporne na działanie nadmiernie wysokich oraz niskich temperatur, jak też nie wpływają negatywnie na stan znajdującego się w obiegu płynu, na przykład poprzez blokowanie się czy gromadzenie się na ściankach rur nadmiernej ilości szkodliwego dla ludzkiego organizmu osadu.