Przemysł i produkcja

Kable ziemne, zastosowanie.

Na rynku okablowania zaszły w ostatnich czasach znaczne zmiany – pieśnią przeszłości jest już ich niewielka dostępność czy też wołające o pomstę do nieba zróżnicowanie. Dziś pragniemy przyjrzeć się zastosowaniu tak zwanych kabli ziemnych. Czym one są oraz do czego służą? Tego dowiedzieć się można z niniejszego artykułu!
Już na wstępie nadmienić należy, że eksperci informują, iż nazwa tego typu okablowania jest dość mylna, bowiem nie musi ono być kładzione pod ziemią, aby zapewniać optymalną wydajność.

Z uwagi na bardzo dobre zabezpieczenie przed warunkami zewnętrznymi, wysokimi i niskimi temperaturami oraz przerwaniem na skutek upływu lat lub uszkodzeń mechanicznych, kable ziemne są też bardzo często wykorzystywane w instalacjach, w przypadku których prąd musi być dostarczany do maszyn albo urządzeń kablami mocowanymi do betonu, umieszczanymi w specjalnie przygotowanych kanałach na przewody lub też instalowanych na otwartej przestrzeni, bez jakiejkolwiek dodatkowej osłony.

Okablowanie rzeczonego rodzaju znajduje zastosowanie przede wszystkim w elektrowniach oraz instalacjach przemysłowych, w przypadku których zapotrzebowanie na energię elektryczną jest nad wyraz duże, a dodatkowo nie może być mowy o awariach lub całkowitym uszkodzeniu używanych kabli. Producenci dokładają wszelkich starań, aby produkty takie charakteryzowały się bardzo wysoką wytrzymałością – niezależnie od tego czy znajdą się głęboko pod ziemią czy też wspomagać będą pracę fachowców na powierzchni.

Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim ich bardzo gruba izolacja wykonana najczęściej z gumy lub materiału pochodnego. Surowiec taki zapewnia nie tylko bardzo wysoką elastyczność, umożliwiającą montaż pod nawet najbardziej wymyślnymi kątami, ale także znacznie zmniejsza ryzyko przełamania się kabla czy też dostania się do jego wnętrza wilgoci lub innych niepożądanych substancji.

Kable ziemne wybierane są często przez elektryków przyłączających do sieci kolejne urządzenia głównie z uwagi na ich szeroki zakres temperatur pracy. Przesyłanie przy ich pomocy energii elektrycznej możliwe jest bowiem – wedle zapewnień producentów – począwszy od – 40 do aż + 70 stopni Celsjusza, co jest w większości przypadków rozpiętością całkowicie wystarczającą. Co bardziej wymagający właściciele fabryk i zakładów pracy wyposażyć się mogą w okablowanie powleczone dodatkową powłoką ognioodporną, która to umożliwia pracę wyrobu w temperaturach sięgających w szczytowym momencie nawet 160 stopni Celsjusza.

Jak więc wywnioskować można z przedstawionej charakterystyki, wyroby omawiane w ramach niniejszego artykułu legitymują się cechami czyniącymi z nich okablowanie wysoce uniwersalne, a także sprawdzające się nawet w najtrudniejszych warunkach. Co równie ważne, nie są one nadmiernie drogie, jako że sto metrów kabla ziemnego nabyć można już za nieco ponad dwieście złotych. Oczywiście, jeżeli zależy nam na niezrównanej jakości będziemy musieli ponieść nieco większe koszty, jednakże naszym zdaniem jak najbardziej warto – staniemy się dzięki temu posiadaczami wydajnego wyrobu, którego liczba zastosowań przemysłowych jest wręcz niezliczona!